czwartek, 28 kwiecień 2022 10:02

40 ukraińskich dzieci uczy się polskiego w świetlicy św. Jakuba w Brzesku

Napisane przez Grzegorz Brożek - TGN
40 ukraińskich dzieci uczy się polskiego w świetlicy św. Jakuba w Brzesku fot. Grzegorz Brożek - TGN

To niejedyna akcja pomocy Ukrainie w tej parafii.

 Jak zauważa ks. Marcin Gazda, który opiekuje się świetlicą działającą w parafii św. Jakuba w Brzesku, skutki wojny na Ukrainie w mniejszym lub większym stopniu dały się odczuć każdemu z nas.

- Wraz z rozpoczynającym się czasem Wielkiego Postu w naszym mieście zaczęło pojawiać się coraz więcej uchodźców z kraju ogarniętego działaniami wojennymi. Codziennie też docierały do nas coraz to nowe apele o pomoc dla potrzebujących, zarówno tych znajdujących się w naszym kraju, jak i tych, którzy pozostali w swoich domach. Nasza parafia w różnych przestrzeniach włączyła w tą działalność charytatywną - mówi kapłan.

Jednym z pierwszych działań niosących pomoc mieszkańcom Ukrainy była zbiórka pieniędzy dla potrzebujących w Środę Popielcową, jako odpowiedź na apel Biskupa Tarnowskiego. Jak każda parafia, tak i brzeska wspólnota św. Jakuba włączyła się również w diecezjalną akcję organizowaną przez Caritas Diecezji Tarnowskiej Paczka dla Ukrainy. Dzięki życzliwości parafian udało się tu przygotować 22 paczki.

- Kolejną formą pomocy, w jaką zaangażowała się nasza parafia, była zbiórka leków oraz środków pielęgnacyjnych dla sióstr szarytek pracujących w Ukrainie m.in. w Śniatynie i Odessie. Ta inicjatywa spotkała się z niespodziewanym odzewem ze strony wielu ludzi dobrej woli oraz licznych organizacji spoza naszego miasta. Dzięki temu udało się nam wysłać bardzo pokaźny transport humanitarny dla sióstr. W ich imieniu wyrażamy wdzięczność za wielkie serce każdej osoby włączającej się w zbiórkę - dziękuje ks. Marcin Gazda.

W kolejnych tygodniach Wielkiego Postu na terenie Brzeska pojawiło się coraz więcej uchodźców. - Zrodziło to potrzebę zorganizowania zajęć dla dzieci i młodzieży znajdujących się na terenie naszego miasta. W związku z tym w porozumieniu ze Szkołą Podstawową nr 1 w Brzesku, w pomieszczeniach domu duszpasterskiego naszej parafii rozpoczęto prowadzenie zajęć nauki języka polskiego. Prowadzą je pani Anna oraz pani Halina ze Lwowa, która również uciekając przed wojną, dotarła do naszego miasta. Dwie dwudziestoosobowe grupy spotykają się na zajęciach, ucząc się i wspólnie spędzając czas - informuje kapłan.

Aby przeczytać cały artykuł, przejdź na stronę Tarnowskiego Gościa Niedzielnego - kliknij TUTAJ.

Ostatnio zmieniany niedziela, 01 maj 2022 14:01

Szukaj w serwisie

Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Nowości w serwisie

logo DT 300

ADRES: KURIA DIECEZJALNA

33-100 Tarnów, ul. Piłsudskiego 6
tel. centrala 14-63-17-300, fax 14-63-17-309
e-mail:kuria(at)diecezja.tarnow.pl

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej diecezji tarnowskiej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

Polityka prywatności serwisu Diecezji Tarnowskiej

 

Please publish modules in offcanvas position.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności Informację cookies strony internetowej zapewnia diecezja.tarnow.pl