wtorek, 09 sierpień 2022 23:21

Odznaczenie Honorowego Obywatela Gminy Tarnów dla p. Ewy Gawin

Napisane przez ks. Krzysztof Czermak
Odznaczenie Honorowego Obywatela Gminy Tarnów dla p. Ewy Gawin fot. Dorota Dzieńska

Znana nam wszystkim świecka misjonarka, posługująca od ponad 32 lat w Kamerunie, otrzymała dzisiaj tytuł Honorowego Obywatela Gminy Tarnów. Jest to dowód uznania za jej poświęcenie na rzecz niepełnosprawnych i potrzebujących oraz promocję gminy Tarnów na świecie.

Na afrykańskim lądzie nasza laureatka podejmuje wielostronną działalność, która wyraża się w posłudze osobom, zwłaszcza dzieciom, oczekującym różnorakiej pomocy. Dziełem spośród wielu, które przybrało również pokaźną, materialną formę, jest szkoła dla dzieci głuchoniemych i o innych niepełnosprawnościach, zorganizowana i wybudowana w Bertoua, z której korzysta około 150 dzieci. Szkoła powstała i funkcjonuje dzięki funduszom kolędników misyjnych diecezji tarnowskiej.

Warto przypomnieć, że za swe oddanie i bezinteresowną posługę otrzymała już kilka znaczących wyróżnień: złoty medal Benemerenti przyznanym przez papieża Franciszka (2015); złoty medal Dei Regno Servire – przyznany przez biskupa tarnowskiego za wyjątkowe zaangażowanie w życiu Kościoła (2015); medal Lumen mundi, przyznany przez abpa Stanisława Budzika, metropolitę lubelskiego, wręczony podczas jego wizyty w Kamerunie (2015); Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę (2016) oraz medal Benemerenti in Opere Evangelizationis w kategorii „za zasługi w dziele misyjnym Kościoła”, przyznany przez komisję Episkopatu Polski ds. Misji (2021).

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 sierpień 2022 10:36