niedziela, 20 listopad 2022 16:15

Nie bójcie się iść pod prąd, bądźcie odważni! Relacja z 17. Synaju

Napisane przez Beata Malec Suwara / Tarnowski Gość Niedzielny
Nie bójcie się iść pod prąd, bądźcie odważni! Relacja z 17. Synaju fot. Beata Malec Suwara / Tarnowski Gość Niedzielny

W Tarnowie 19 listopada odbyło się diecezjalne święto młodych #17Synaj.

Świętowanie młodych z diecezji tarnowskiej w tarnowskiej "Jaskółce" trwało od czwartku, kiedy do Tarnowa zaproszeni zostali licealiści. W piątek arenę opanowali ósmoklasiści, a w sobotę odbył się tutaj #17 Synaj. Sobotniemu spotkaniu młodych diecezjan towarzyszyło hasło Światowych Dni Młodzieży "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".

Jak przypomniał młodym ks. Maciej Stabrawa, Maryja miała zaledwie 14 lat, kiedy Pan Bóg wybrał Ją na Matkę swego Syna. Maryja, nosząc Go pod sercem, już patrzyła na świat jak On. Wyruszyła w drogę, by zanieść dobrą nowinę swojej krewnej Elżbiecie. Przekonywał młodych, że i oni zostali jak Maryja wybrani przez Boga do niesienia Jezusa światu, gdziekolwiek pójdą.

Do odważnego kroczenia za Chrystusem i z Chrystusem zachęcał młodzież biskup tarnowski Andrzej Jeż, który przewodniczył Mszy św. w intencjach, z którymi młodzi przyjechali na Synaj. Namawiał ich do buntu wobec świata, który żyjąc bez Boga i wbrew Jego przykazaniom, zmierza ku śmierci i samozagładzie, pogrąża się w smutku i samotności.

- Iść pod prąd nie jest łatwo, czasem oznacza wejście na drogę krzyżową za Jezusem - mówił biskup, tłumacząc, że są to jednak kroki zmierzające do tryumfu prawdy nad fałszem, dobra nad złem, miłością nad nienawiścią. - Nie bójcie się pójścia pod prąd, bądźcie odważni - powtarzał.

Przywołał wyniki ankiety, którą wypełniło 15 tys. młodych ludzi z diecezji tarnowskiej, odpowiadając na pytania odnoszące się do wiary w Boga, nauczania Kościoła, relacji do kapłanów, biskupów, do rodziców i rówieśników. Najbardziej niepokojące były odpowiedzi dotyczące ich samych, kiedy bardzo wielu z nich odpowiedziało, że nie lubi siebie, nie widzi sensu swojego życia, czuje pustkę.

- Dlaczego w świecie, gdzie moglibyście być tak szczęśliwi, gdzie możecie rozwijać swoje talenty, jesteście smutni i niespełnieni, niezadowoleni ze swojego życia, przybici, przygnębieni, nie akceptujecie siebie? - pytał biskup, wskazując, że rozwiązaniem jest wejście w bliską relację z Bogiem, odkrycie w Nim swojej godności i wartości, doświadczenie Jego miłości i radości istnienia.

Aby przeczytać całość, kliknij TUTAJ.

Ostatnio zmieniany niedziela, 20 listopad 2022 16:23