niedziela, 23 kwiecień 2023 22:30

Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez
"Miłująca obecność". Zakończyło się Forum Eucharystyczne w Katedrze [ZDJĘCIA, FILMY] fot. ks. Marian Kostrzewa

Setki osób uczestniczyło w Forum Eucharystycznym zorganizowanym przez parafię Katedralną w Tarnowie, z okazji piątej rocznicy całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu w tym sanktuarium.

Zapraszamy do naszej fotogalerii - KLIKNIJ TUTAJ.

Od piątkowego wieczoru do niedzieli 23 kwietnia uczestnicy pogłębiali swoją pobożność eucharystyczną,

Proboszcz parafii ks. dr Adam Nita tłumaczy, że inicjatywa całodobowej adoracji związana jest z dniem uroczystej sesji inaugurującej V Synod Diecezji Tarnowskiej.

- Główną intencją, która nam wtedy towarzyszyła, była modlitwa o owocne przeżycie Synodu. Aktualnie przed nami już tylko sesja zamykająca formalnie jego obrady, ale intencji nam nie brakuje. Co prawda w katedrze adoracja była już wcześniej, bo od lat 80-tych XX wieku Najświętszy Sakrament był wystawiany w ciągu dnia, ale dopiero od 21 kwietnia 2018r. mamy adorację w dzień i w nocy, przez siedem dni w tygodniu. To stało się możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób, nie tylko z naszej katedralnej parafii, którzy zadeklarowali się, że będą w konkretne dni i godziny trwać na adoracji. To, że przez te pięć lat całodobowa adoracja mogła trwać, z małymi przerwami spowodowanymi pandemią, to wystarczający powód, aby dziękować Panu Bogu za tę łaskę. I właśnie forum miało taki wymiar - dziękczynienia, ale także wdzięczności za tych, którzy ją podjęli - mówi ks. Nita.

Jedną z głównych koordynatorek dyżurów przed Najświętszym sakramentem jest pani Ewa Kapłańska. Przez 5 lat pilnuje, aby Pan Jezus ani przez chwilę nie pozostawał sam.
- Dla mnie forum "Miłująca obecność" to czas szczególny. Czas świętowania i dziękczynienia za obecność Jezusa pośród nas i w dzień i w nocy. Jest również przypomnieniem, że Miłująca Obecność wciąż na mnie czeka i nigdy nie nudzi się wspólnie spędzonym czasem. Mocno utkwiły mi w pamięci słowa ks. Stanisława Cyrana, że adoracja jest miejscem przyjmowania Miłości. Mam nadzieję, że każdy z uczestników forum wyszedł o wiele bogatszy duchowo, że forum pozostawiło w sercu jedno zdanie, jedną myśl, która będzie przybliżała do Jezusa. W tym miejscu ogromne podziękowania dla księdza Proboszcza za zorganizowanie forum i za to, że prowadzi nas do Miłości, którą jest Jezus - przypomina pani Ewa.

Podczas forum zaproszono gości, którzy wygłosili świadectwa, konferencje eucharystyczne i homilie, m.in. ks. infułat dr Adam Kokoszka, ks. dr hab. Robert Biel, ks. dr Roman Stafin, ks. mgr Stanisław Cyran, ks. mgr Krzysztof Fejkiel i ks. dr Roman Hopej.  Przedstawiono także spektakl pt. „Tajemnica Eucharystii”, według wizji boliwijskiej mistyczki Cataliny Rivas, w wykonaniu "Grupy 25+" z parafii Miłosierdzia Bożego z Brzeska, zorganizowano wystawę o cudach eucharystycznych, której inspiratorem był bł. Carlo Acutis, a także wydano modlitewnik diecezjalnego wydawnictwa "Biblos", zawierający modlitwy i świadectwa uczestników adoracji.

Zapraszamy do wysłuchania poniższych filmów z konferencją ks. Stafina i homilią ks. Cyrana.

Ostatnio zmieniany środa, 26 kwiecień 2023 21:57