środa, 24 maj 2023 20:21

Zakończenia prac przy budowie nowych organów w kaplicy WSD w Tarnowie

Napisane przez WSD Tarnów
Zakończenia prac przy budowie nowych organów w kaplicy WSD w Tarnowie arch. WSD Tarnów
Koncert muzyki chóralnej i organowej z okazji zakończenia prac przy budowie nowych organów piszczałkowych w głównej kaplicy WSD w Tarnowie.
Historia Seminarium zapisała kolejne karty, tym razem dotyczące muzyki kościelnej. Oto w niedzielę 14. maja 2023 r. oficjalnie oddaliśmy do użytku, jeszcze nie święciliśmy, wyjątkowy instrument, o którym Konstytucja o Liturgii świętej Sacrosanctum concilium pisze takie słowa:„W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie potęguje wzniosłość kościelnych obrzędów, a umysły wiernych porywa ku Bogu i rzeczywistości nadziemskiej”.

Według obecnego stanu wiedzy jest to już czwarty z kolei instrument w seminaryjnej kaplicy na przestrzeni 200-lecia jego istnienia. O pierwszych organach w seminarium tarnowskim wiadomo niewiele. Zapewne musiały zostać one zainstalowane wkrótce po oddaniu do użytku budynku i urządzeniu kaplicy. Liczyły (prawdopodobnie) cztery głosy i po zbudowaniu w 1890 r. kolejnych organów zostały one podarowane przez ks. inf. Stanisława Walczyńskiego do pierwszej kaplicy w Tarnowie-Krzyżu zbudowanej w 1884 r.

W 1890 r. firma braci Rieger z Jägerndorf zbudowała dla seminarium czterogłosowe organy. Zapewne miały one trakturę mechaniczną. Po zbudowaniu kolejnego instrumentu ich części (prospekt oraz piszczałki drewniane) zostały wykorzystane w 1972 r. przez Mieczysława Gwoździa do budowy nowych organów w Swoszowej.

Trzeci instrument w seminaryjnej kaplicy został wybudowany w 1967 r. przez organmistrza Tadeusza Rajkowskiego z Włocławka i w 2004 roku po poświęceniu nowej kaplicy seminaryjnej zostały one do niej przeniesione. Instrument służył do końca 2022 r. Organy miały 16 głosów, dwa manuały i pedał. Traktura była pneumatyczna.

Organy, które obecnie znajdują się w seminaryjnej kaplicy zostały zakupione z likwidowanego kościoła ewangelickiego w Schalksmühle-Dahlerbrück (Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia). Zbudował je Bernhard Koch z Wuppertalu-Barmen prawdopodobnie w 1967 r. Wizji lokalnej tego instrumentu w Niemczech dokonał ks. dr Grzegorz Piekarz wraz z Piotrem Nowakowskim – organmistrzem w czerwcu 2022 r. Sprowadzenia i montażu instrumentu dokonał organmistrz Piotr Nowakowski z Tychów i Piotr Antos z Brzeźnicy.

Nowe organy są instrumentem 17-głosowym, dwumanuałowym z pedałem (w tym dwa głosy językowe), o mechanicznej trakturze gry i rejestrów oraz wiatrownicach klapowo-zasuwowych. Dyspozycja instrumentu ma charakter barokowy. Jest on wykonany z wysokiej jakości materiałów. Drzewo użyte na budowę wiatrownic i piszczałek drewnianych to wyłącznie mahoń i dąb, natomiast blacha na piszczałki metalowe to wysoki stop cyny.

Aby przeczytać całość i oglądnąć zdjęcia, KLIKNIJ TUTAJ.
Ostatnio zmieniany piątek, 26 maj 2023 14:48