niedziela, 28 lipiec 2024 17:15

Plac przy sanktuarium bł. Karoliny tętni życiem. Ruszyło Miasteczko Modlitewne

Napisane przez Maksymilian Osak - RDN Małopolska

Młodzi z różnych zakątków Polski, a nawet z zagranicy przyjechali do swojej patronki i rozbili namioty, a to oznacza, że rozpoczęło się tegoroczne Miasteczko Modlitewne przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Podczas jubileuszowej, bo XV edycji rekolekcji padł rekord frekwencji, bo na Miasteczku Modlitewnym jest 230 osób.

Uczestnicy przez tydzień będą mieszkać w namiotach, wspólnie się modlić, integrować, nawiązywać relacje i pogłębiać wiarę. Hasło tegorocznych rekolekcji to: ‘Zapaleni Miłością’.

Młodzi opowiadają, że przyjechali tutaj odpocząć, pogłębić wiarę i dobrze się bawić. – Chciałem się ze znajomymi tutaj wybrać, bo jak jest okazja to ja jestem chętny. – Dużo słyszałyśmy o tym miejscu i stwierdziłyśmy, że przyjedziemy. – Jesteśmy tu pierwszy raz, jest dużo osób i dobra energia. – Miasteczko jest dla mnie miejscem, w którym mogę spotkać moich znajomych, na których mi zależy. Biorę udział w tych rekolekcjach, bo jest to także czas spędzony z Bogiem, który pogłębia moją wiarę. – Ogólnie to jestem tu pierwszy raz, ale wydaje mi się, że jest to tak fajne miejsce, że zadomowię się tutaj. Myślę, że poznam tu nowych ludzi, z którymi będę chwalić Boga i to jest wspaniałe. Liczę też na dobrą zabawę, bo obstawiam, że będzie tu na pewno śmiesznie. – Jestem drugi raz, bo po pierwsze mogę pogłębić moją wiarę, a po drugie spotkać znajomych. – Dla mnie Miasteczko jest drugim domem, czuję się tu jak u siebie. W tym miejscu poznałem swoją dziewczynę, z którą jestem od dwóch lat, a w tym roku zabrałem ze sobą swoją kuzynkę. – Jestem tu trzeci raz i te trzy lata tutaj u bł. Karoliny pokazały mi, że czuwa ona nade mną jako moja patronka. Ciesze się też, że mogę spotkać tylu wspaniałych ludzi.

Rekordowa w tym roku jest nie tylko liczba uczestników, ale także grupa osób, która jest po raz pierwszy. Ponadto pojawiły się osoby nie tylko z diecezji tarnowskiej, ale również z diecezji rzeszowskiej, sandomierskiej i kieleckiej oraz z archidiecezji warszawskiej oraz krakowskiej.

Burmistrz Miasteczka Modlitewnego Paweł Ryndak dodaje, że są także osoby z zagranicy. – W tym roku padł rekord. Będzie największa liczba uczestników od początku Miasteczka. Jest też wręcz międzynarodowo, bo mamy grupę z Ukrainy, co też się staje już powoli taką tradycją. Cieszy również to, że prawie sto osób jest po raz pierwszy. Wydawałoby się, że w dzisiejszym świecie zagonienia, gdzie mówi się, że młody człowiek nie jest za bardzo zainteresowany wiarą i rozmowami, to na Miasteczku widać, że tak nie jest.  W planie tegorocznego miasteczka przygotowano sporo aktywności, będzie coś dla ciała i ducha. Odbędą się konferencje zaproszonych gości, warsztaty, będą adoracje, Msze św., czy pielgrzymka do miejsca śmierci bł. Karoliny. Poza tym będzie czas na śpiewy, tańce i humorystyczne zabawy, bo odbędzie się np. ‘Olimpiada Sportów Pomylonych’, czyli gra terenowa. Będzie także czas na spotkanie z historią. Młodzi będą uczestniczyć w prelekcji dotyczącej operacji III Most, a 1 sierpnia podczas godziny ‘W’ uczczą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Nad formacją duchową młodych będzie czuwał ks. Stanisław Kłyś, ojciec duchowny Miasteczka Modlitewnego. Poprzez konferencje, czy prace w grupach będzie zachęcał, aby młodzi zastanowili się, co jest sednem ich życia i do czego dążą. Gościem wydarzenia będzie ks. Maciej Czaczyk. W 2011 wygrał program muzyczny 'Must Be the Music”, ale ostatecznie postawił na Boga i powołanie. W 2019 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Warsztaty dla uczestników poświęcone czystości poprowadzi Diana Paulińska, która jest psycholożką, seksuolożką i logoterapeutką. Tygodniowe rekolekcje pod namiotami będą skupione wokół bł. Karoliny i przykładu jej życia, a zakończą się 2 sierpnia, czyli w dniu ziemskich urodzin młodej męczennicy, wówczas na Miasteczku z tej okazji pojawi się tort.

Ostatnio zmieniany wtorek, 30 lipiec 2024 16:38