niedziela, 18 sierpień 2024 09:43

42. PPT. Bp Andrzej Jeż do rodziców: Błogosławiąc dzieci, oddajemy je w Boże ręce
Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń - RDN Małopolska

– Trzeba, ażeby nie tylko kapłani, ale także rodzice często błogosławili dzieci – zachęcał do tego biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. rozpoczynającej 42. Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę. Było to nawiązanie do hasła rekolekcji w drodze „Żyję w Kościele”.

Liturgia została odprawiona na Placu Katedralnym w Tarnowie. Była transmitowana w radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Na początku pielgrzymki, w czasie której uczestnicy będą podejmować refleksję nad swoim życiem i uczestnictwem we wspólnocie Kościoła, biskup tarnowski mówił w homilii o dwóch kwestiach, które są przejawem życia i uczestnictwa, a mianowicie błogosławienie dzieci przez rodziców oraz pozdrowienie chrześcijańskie. – Błogosławić, oznacza życzyć i upraszać dobra pochodzącego od Boga. Błogosławienie to postawa Boga, który obdarza życiem i strzeże je. Wierzący rodzice powinni przy różnych okazjach, a nawet codziennie, udzielać swoim dzieciom rodzicielskiego błogosławieństwa: przed wyjściem z domu, przed pójściem spać, w dzień urodzin, imienin, przed pójściem do spowiedzi i na Mszę Świętą, przed różnymi ważnymi wydarzeniami w życiu – zachęcał bp Andrzej Jeż.

Biskup przypomniał, że wyrazem błogosławieństwa jest też pozdrawianie się po chrześcijańsku. – Pozdrawiając się po chrześcijańsku wzywamy imienia Bożego i błogosławimy siebie nawzajem, czyli życzymy sobie dobra, które płynie od Boga. Warto się w ten sposób wzajemnie błogosławić, zwłaszcza gdy wokół nas jest tyle nieporozumień, konfliktów, kłótni, niepokoju. Pozdrowienie: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, pojawiło się na przełomie XIV i XV wieku. Jest to najprostsza formuła uwielbienia Syna Bożego – Jezusa Chrystusa. W Polsce chrześcijańskim pozdrowieniem osób pracujących jest „Szczęść Boże!”. Odpowiada się wówczas „Bóg zapłać!” lub „Daj Boże!” – dodał.

Biskup tarnowski życzył pielgrzymom, aby rekolekcje w drodze były czasem błogosławionym i obfitych duchowych dóbr. – Będąc członkami Chrystusowego Kościoła sami mamy stawać się błogosławieństwem dla świata, czyli tymi, którzy niosą dobro. Niech Pan strzeże waszego wyjścia i przyjścia – powiedział kaznodzieja.

Zobacz zdjęcia z rozpoczęcia Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę:

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 sierpień 2024 19:04