niedziela, 01 maj 2022 13:57

Główne obchody Roku Jubileuszowego 200-lecia WSD

Napisane przez Ewa Biedroń / RDN Małopolska
Główne obchody Roku Jubileuszowego 200-lecia WSD fot. ks. Marian Kostrzewa

Msza św. i ogólnopolska konferencja historyczna – tak 2 maja będą przebiegały główne obchody Roku Jubileuszowego 200- lecia Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Radio RDN będzie transmitować w poniedziałek o 8.00 Mszę św. z tarnowskiego seminarium, której będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Szerokie jest pole oddziaływania tej uczelni – to m.in. wymiar religijny, intelektualny, społeczny, misyjny i kulturalny – mówi bp Andrzej Jeż.

– To ważne miejsce, dlatego gdy mieszkańcy Tarnowa przechodzą obok seminarium, niech mają świadomość, że ta uczelnia jest pierwszą, która w Tarnowie rozpoczęła proces nie tylko edukacji, ale także kształtowania społeczeństwa i obywateli miasta oraz państwa – podkreśla.

W czasie dwóch wieków istnienia seminarium przeżyło wiele trudnych momentów mówi historyk ks. Ryszard Banach.

– Dziś nikomu by nie przyszło do głowy, że w Tarnowie nie ma seminarium, a były takie czasy, że ciągle to zagrożenie było. To wielka łaska Boża, że seminarium przetrwało szczęśliwie to wszystko. I i II wojna była bardzo trudnym okresem w historii. Budynek seminarium był zajmowany przez władze okupacyjne i kleryków wyrzucano. Rektor ks. Roman Sitko, kiedy nie mógł tutaj w seminarium prowadzić normalnych zajęć to przeniósł się do Błonia, ale także tam zostało to zamknięte, a ks. Sitko trafił do obozu koncentracyjnego.

Aby przeczytać całość, przejdź na stronę RDN Małopolska.

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 maj 2022 10:32