czwartek, 22 wrzesień 2022 09:22

Zbliża się Tydzień Maryjny z Odpustem ku czci Matki Bożej Różańcowej w Bochni

Napisane przez ks. Ryszard Podstołowicz

„Maryja Matką powołania” – to hasło oraz dziękczynienie za 200 lat Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie będzie nam towarzyszyć podczas tegorocznego Tygodnia Maryjnego z Odpustem ku czci Matki Bożej Różańcowej, który potrwa od 1 do 7 października 2022 r.

Dnia 7 października o godz. 17.00 będzie miała miejsce centralna Uroczystość Odpustowa: Msza św., a po niej Procesja Różańcowa ulicami miasta. Eucharystii przewodniczył będzie Jego Ekscelencja ks. bp Andrzej Jeż, Biskup Tarnowski.

Tegoroczny Tydzień Maryjny przeżywany będzie w zmienionej formule czasowej: rozpoczynać się będzie 1 października, a więc wraz z rozpoczęciem miesiąca różańcowego, a zakończy Odpustem w Uroczystość Matki Bożej Różańcowej dnia 7 października.
Będzie to stały termin sanktuaryjnych uroczystości ku czci Pani Bocheńskiej.

Hasło i tematyka rozważań związana jest z jubileuszem naszego tarnowskiego Seminarium Duchownego, jako że jego początki związane są właśnie z naszym miastem. To tutaj bowiem, w kamienicy przy bocheńskim Rynku 2, ówczesny biskup tarnowski Grzegorz Tomasz Ziegler (wówczas jeszcze diecezji funkcjonującej jako tyniecka) od 1822 do 1827 roku miał swoją siedzibę i tutaj zapoczątkował istnienie diecezjalnego seminarium duchownego (bp Ziegler umieścił w Bochni tylko kurs czwarty, tzw. Pastoralistów; alumni kursów od I do III nadal studiowali we Lwowie i Wiedniu, niektórzy w Przemyślu). Ostatecznie po 5 latach rezydowania w Bochni i zmianie nazwy diecezji na „tarnowska” (decyzja papieża Leona XII) zarówno siedziba biskupia jak i seminarium został przeniesione do Tarnowa.

Rozważaniami w czasie tych siedmiu dni podzielą się przełożeniu i profesorowie WSD w Tarnowie. Będzie to także czas intensywnej modlitwy o liczne i święte powołania do Służby Bożej. Pielgrzymować do tronu Pani Bocheńskiej będą biskupi: bp tarnowski Andrzej Jeż, abp Henryk Nowacki i bp. Leszek Leszkiewicz. Codziennie cześć Maryi oddawać będzie jeden z roczników alumnów przygotowujących się w Tarnowie do kapłaństwa.

Szczegółowy program znajduje się na plakacie.

Niech wspólna modlitwa będzie gorącą prośbą kierowaną do Matki Jezusa Chrystusa,
by wypraszała liczne i święte powołania do służby Bożej w kapłaństwie, życiu zakonnym
i pracy misyjnej.

Bł. Romanie Sitko – módl się za nami!

Plakat Bochnia ODPUST 2022

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:07